Cyklotrasy - sever
Krušnohorská magistrála
Podrobný průběh cyklistické trasy č. 23 – Krušnohorská magistrála (trasa II. třídy – dálková trasa nadregionálního významu )
Většina trasy vede po hřebenech Krušných hor, odkud je krásný výhled do okolní krajiny.
Cyklotrasa začíná ve městě Děčín, kde je napojena na cyklostezku č. 2 a kde je možno průjezdem přes Děčín se napojit na cyklotrasy IV. třídy č. 3052 a 3017.
Ve městě Děčín je možno navštívit Děčínský zámek i se speciální palačinkovou kavárnou nebo skalní výhled na město Pastýřskou stěnu. Nachází se zde také velmi pěkná Zoologická zahrada, která se se svou dnešní rozlohou 6 ha řadí k nejmenším zoo v České republice. Přesto chová přes 110 druhů zvířat, z toho u 15ti kriticky ohrožených druhů je zapojena do Evropských záchovných programů (EEP). Oblastní muzeum nabízí nejen výstavy z historie labské plavby.
Před Sněžníkem je možno odbočit na hraniční přechod Jílové/Sněžník – Rosenthal, a nebo pokračovat do Sněžníku, kde se trasa na 16,04 km kříží s cyklotrasou IV. třídy č.3017.
V obci Sněžník je možno vystoupat na Děčínský Sněžník (723 m. n m.), nejvyšší stolovou horu České Republiky. Je zde rozhledna s výhledem na Děčín, Labské údolí, Krušné hory a za dobrého počasí je vidět i Ještěd.
Cyklotrasa č. 23 dále pokračuje na Tisou, kde dochází opět ke křížení s trasou č. 3017.
Nenechte si ujít unikátní Tiské stěny. Skalní masivy vytvořené činností prehistorického moře jsou součástí CHKO Labské pískovce a dnes lákají horolezce a turisty. Tiské stěny jsou komplexem skalního města s pískovcovými věžemi, kdy každá má svůj vlastní poetický název .
Cyklotrasa č.23 Krušnohorská magistrála se v návrhu v úseku Petrovice - Krásný Lespřekládá do nové polohy; vyloučí se tak vedení cyklistické trasy po silnici II. třídy. V rámci této úpravy se trasa č. 3066 v návrhu KČT prodlužuje do Krásného Lesa a trasa č. 3017 se v úseku Krásný Les - Adolfov ruší bez náhrady. (do doby nového vyznačení platí původní trasa)
Trasa je přeložena do významného biokoridoru Mordova rokle. Adolfov je se svými běžeckými tratěmi součástí lyžařské areálu Telnice. V zimě se zde sjíždějí příznivci kitingu. Místní podmínky pro tento sport jsou přímo vynikající.
V úseku Fojtovice – Cínovec je trasa převedena do polohy trasy č. 3010, která je pak vedena po původní trase č.23.
U Komáří vížky je možno navštívit rozhlednu a je zde výstup z lanovky vedoucí z Krupky. Lanovka přepravuje i jízdní kola a proto je vyhledávaná mnoha rekreačními turisty a také vyznavači sjezdu na horských kolech.
Na Cínovci, jehož název upomíná na těžbu cínových rud, je odbočka na hraniční přechod Cínovec – Zinnwald nebo Cínovec – Altenberk (není pro cyklisty).
Před Novým Městem má trasa slepou odbočku, která vede k veřejné komunikaci Dubí – Cínovec. Trasa dále pokračuje do Nového Města.V prostoru Mikulova a Nového Města původně navržená trasa č. 23, vedená přes rašeliniště na Novém Městě, je zrušena a přesměrována do nové polohy přes Vrch Tří pánů (874 m. n m.). V prostoru Dlouhé Louky je trasa v návrhu vedena na Fláje, kde se napojuje na stávající trasu č.23. (do doby nového vyznačení platí původní trasa)
K rašeliništi se dostanete po horské silnici z Cínovce na Nové město. V místě, kde silnice prudce klesá, odbočuje k jihovýchodu lesní cesta mezi vrcholy Pramenáč a u Cínovce. Lokalita představuje část původně velmi rozsáhlého rašeliniště na svazích hory Pramenáč. Na celém území najdete bohaté porosty různých druhů borovic a velmi cennou plochu s původní břízou pýřitou. Součástí lokality je i malé zazemněné jezírko, které je místem výskytu specifických druhů rostlin. Jde o jádrové místo výskytu tetřívka obecného pro celé širší okolí. Cínovec, Altenberg a Nové Město jsou vyhledávanými zimními středisky běžeckého lyžování. Je vhodné nevynechat odbočku do Moldavy a navštívit restaurovanou středověkou sklářskou pec, součást naučné stezky a Kostel Navštívení Panny Marie. K nástupu na tuto část trasy lze použít romantického vlakového spojení, které zajišťuje dopravu z Mostu až do Moldavy. Na Vrchu Tří pánů jsou k vidění větrné elektrárny. Vodní nádrž Fláje je hezkým místem k zastavení. Jde o unikátní pilířovou přehradní nádrž v České republice. Je zde možno navštívit také Flájskou oboru s 300ks jelení zvěře.
Úsek Klíny – Mníšek je veden po lesní cestě mimo silnici. (do doby nového vyznačení platí původní trasa)
Obec Klíny je vyhledávaným letním i zimním střediskem. Při odbočení do této malé vísky je možno navštívit Ekofarmu a Centrum zapomenutých Krušnohorských řemesel. Za pěší návštěvu stojí také přírodní rezervace Černý rybník. V zimě se zde návštěvníkům nabízejí sjezdové a běžecké upravované tratě. V obci je možnost kvalitního stravování a ubytování.
Za Mníškem prochází trasa obcí Nová Ves v Horách a pokračuje do obce Malý Háj, kde na 97,75 km se na ní napojuje trasa č. 3079 a 3081, na 105,00 km v obci Kalek č.3082 a poté č. 3077 na 106,09 km a na 110,20 km za obcí Načetín cyklotrasa č. 3078. Úsek Pohraniční – Jilmová je veden po lesní cestě mimo silnici. (do doby nového vyznačení platí původní trasa)Mezi 130,33 km a 131,60 km dochází k souběhu s cyklotrasou č. 3003 a na 136,51 km v obci Měděnec se na trasu napojují cyklotrasy č. 35 a č. 36. Trasa v obci Měděnec končí.
Na této části magistrály je možné navštívit Novoveské muzeum prezentující lokální hračkářskou výrobu a rozhlednu Na Růžovém vrchu u obce Hora Svaté Kateřiny. Trasa vede kolem vodní nádrže Přísečnice, ideálního místa pro letní rekreaci. Vodní dílo se nachází ve výšce okolo 700 m. n m. v místě zatopené stejnojemnné obce.
V Měděnci je možno shlédnout Kapli neposkvrněného početí Panny Marie a barokní Kostel narození Panny Marie. Na hornickou činnost upomíná Vrch Mědník se stopami historického dolování a také v roce 2007 znovuotevřená štola Maria Hilfe. Můžete zde navštívit podzemní prostory a seznámit se s geologickou stavbou Krušných hor. Nedaleko Měděnce leží Vzácný skalní útvar Sfingy. Sfingy vznikly procesem mrazového zvětrávání ruly a jsou přírodní chráněnou památkou. Je z nich krásný výhled na Krušné a Doupovské hory.
Cyklotrasa se v Měděnci napojuje na cyklotrasu č. 36 a č. 35. Za Měděncem trasu kříží při krátkém souběhu mezi 2,47 a2,92 km cyklotrasa IV. třídy č. 3004. Mezi 9,51 až 11,64 km nedaleko Háje dochází k souběhu s cyklotrasou č. 3002 a po té trasa pokračuje směrem do Božího Daru, kde je hraniční přechod. Na Klínovci (1244 m. n m.) opouští Ústecký kraj a přechází do Karlovarského kraje.
Na Klínovci, nejvyšší hoře Krušných hor, je veřejnosti přístupná
rozhledna . Klínovecký sportovní areál je vyhledávanou zimní lokalitou
Další průběh Krušnohorské magistrály Boží Dar – Horní Blatná – Jelení – Bublava – Kraslice – Luby – Vojtanov – Františkovy Lázně – Cheb
Odkazy:
Brána do Čech – turistický portál Ústeckého kraje
Cykloserver – profil trati
Zápisky z průjezdu Krušnohorské magistrály, mapy, profily.
http://www.kr-ustecky.cz