Horská chata Hájenka - ubytování s restauraci
Ubytovací kapacita chaty Hájenky je 32 lůžek, možnost polopenze nebo plné penze. Každý pokoj má sociální zařízení a televizi se satelitem.
V chatě je k dispozici krbovna, billiard a stolní tenis.
Velké občerstvení s terasou, grilem a restaurací. Uvnitř se nachází a sociální zařízení. V restauraci je možné objednat minutky. To vše je hned u nástupiště na kotvu.
Horská chata Hájenka se nachází na samotě, obklopena lesy, 1000 m n. m. v bezprostřední blízkosti střediska zimních sportů- Klínovec, Boží Dar, Neklid, 2 km od lázeňského města Jáchymov. U lanové dráhy, která je od chaty vzdálena 150 m, je občerstvení s terasou. Sjezdovky jsou uměle zasněžovány a upravovány.
Vzdálenost z Prahy je 160 km. Autem přes Ostrov n. O. a dále do Jáchymova, na kruhovém objezdu před Curie zabočit doprava a rovně až na parkoviště. Za parkovištěm se dáte doleva na lesní cestu, která vede přímo k chatě Hájence. Cesta od Jáchymova je i krásnou procházkou (3km). Z Ostrova se dá přijet i na kole (8 km). Při sněhových kalamitách mohou nastat problémy.Parkoviště nahoře u vleků pro cca 250 aut.Na Božím Daru hlídané parkoviště pro 160 aut.
Veškeré ostatní služby.
Chata Hájenka Vás zve k návštěvě během celoročního provozu
OBJEDNÁVKY A DOTAZY na telefonu: +420 353 821 084
Kromě ubytování a občerstvení tu jsou i jiné služby, které jsou k dispozici a které hodláme do budoucna zrealizovat.
V zimním období zde bude možnost domluvy s majitelem, který vás bude moci dopravit na domluvené místo sněžným skútrem.
Denní provoz: 9.00-22.00
OKOLÍ
Trojboký hraniční kámen s historickým znakem pochází z doby Marie Terezie. Je umístěn na rozhraní tří zemí - Čech, Saska a území rodu Schwarzenbergů. Vedle něj stojí dnešní hraniční kámen Česká republika - Německo.
Čas potřebný k prohlídce je asi 1,5 hodiny.
Z chaty Hájenky se vydáte směrem na Klínovec. Dostanete se až k odbočce na parkoviště k lyžařskému areálu Neklid a naproti ní na levé straně silnice stojí dřevěná bouda (stanice elektro). Od ní se vydáte po panelové cestě směrem ke státní hranici. Budete pokračovat podle státní hranice a cca po 150 metrech přijdete přímo ke starému hraničnímu kamenu.
U obce Boží Dar leží nejvýše položená Národní přírodní rezervace Krušných hor, na jejímž území se nachází naučná přírodní stezka Božídarské rašeliniště a Blatenský vodní příkop. Přírodní rezervace Božídarské rašeliniště má rozlohu 929,57 ha. Na jejím území byla vybudována naučná okružní stezka o délce 3,2 km, která vede jednou z nejhodnotnějších částí rezervace.
Rašeliniště vzniklo v místech vývěrů vody, kde začala v období postglaciálu vznikat jezírka a močály. V teplejších polednových dobách začaly zarůstat slatinnou flórou jako jsou ostřice, sítiny a rákos. Poté nastoupily rašeliníky, které narostou až o několik cm za rok, zatímco jejich spodní část současně odumírá ve vodě za nepřítomnosti vzduchu. V další fázi rašeliníky postupně vystřídaly keříčky jako je vřes, šicha černá, borůvka, brusinka, vlochyně a jiné. V současné době dochází k zarůstání jezírek jen na několika místech rezervace a větší plocha rašeliniště je již porostlá klečí, což je prvním signálem toho, že dochází ke konci tvorby rašeliny. Mocnost rašeliny na naučné stezce se pohybuje okolo 50 cm, maximální mocnost je 3,8 m. Rašeliništi dominuje Božídarský Špičák, který je se svými 1.115 m nejvyšší čedičovou kupou ve střední Evropě. Vznikl v třetihorách, kdy docházelo k čedičovým výlevům přes prahorní a prvohorní krystalické břidlice.
Největší botanickou zajímavostí rašeliniště je Bříza zakrslá, velice starý druh v naší květeně je pozůstatkem z poslední doby ledové. Často je také označována jako glaciální relikt. Od ostatních druhů bříz se liší svým vzrůstem, kdy dosahuje maximální výšky 80-100 cm. Další typickou květenou rašeliniště je rdesno hadí kořen, zábělník bahenní, violka bahenní, vachta třílistá, kohoutek luční, ostřice, kropenáč vytrvalý, pcháč různolistý, rašeliník ostrolistý a prha arnika.
Čas potřebný k prohlídce rašeliniště je asi 1 hodina.
Základní informační tabule o rašeliništi se nachází před budovou radnice. U radnice odbočíme doleva podél náměstí, na jehož konci pokračujeme dále cestou, která je již značena-cedule má tvar čtverce se zelenou úhlopříčkou.
Okružní naučná stezka o celkové délce 3,2 km má 12 zastávek, kde je možné si přečíst stručné informace o fauně a flóře v rašeliništním ekosystému. Je vedena jednou z nejhodnotnějších částí rezervace, která je současně nejsnáze přístupná z Božího Daru. Trasa naučné stezky je většinou uměle vybudována. Zpočátku sleduje zimní lyžařskou cestu, kterou před zastávkou č. 5 opouští a prochází kolem stěny těženého rašeliniště. V krátkém úseku prochází zajímavým porostem kleče a pak se loukami vrací na silnici, kde se napojuje na červeně značenou turistickou cestu a vrací se do Božího Daru. Část trasy je zpevněna a vyznačena povaly. Jsou položeny především v místech méně schůdných či neschůdných z důvodu silného zamokření nebo terénních nerovností. I přesto doporučujeme dobrou, pevnou obuv. Povalová cesta rovněž vyznačuje směr cesta a je zakázáno se pohybovat mimo ni. Pokud nejsou položeny povaly, je směr cesty jednoznačně dán tyčemi se značkou naučné stezky.
Délka základního okruhu: 24 km
Délka zkráceného okruhu po "Pašerácké stezce" je 18 km
Označení okruhu: zeleně
Charakteristika okruhu: Jedná se o nejnáročnější z božídarských okruhů jak z hlediska profilu, tak z hlediska povrchu cest. Oba okruhy se mohou na začátku zjednodušit jízdou po souběžné silniční komunikaci. Okruh nevede přes vrchol Klínovce, lze však na něj odbočit - 1 km.
Zajímavosti zkráceného okruhu: Převážná část trasy vede v nadmořské výšce 1000m.n.m., vede kolem celého Klínovce a přináší nejhezčí pohledy na Krušné hory. Klínovecký okruh lze prodloužit spojením s Popovským okruhem. Navazují na sebe 2 km od Božího Daru "U klád". Délka Klínovecko-Popovského okruhu je celkem 52 km a dokonale prověří zdatnost cyklisty.
Krušné hory nabízejí možnost vyvezení kol sedačkovou lanovkou na nejvyšší horu Klínovec 1244 m.
Nástupní stanice lanovky je 3 km od autobusové zastávky Jáchymov - Lázně a je dostupná po silnici. Skutečnost, že se bez větší námahy dostaneme s kolem na Klínovec, přináší cyklistům několik možností, jak se bez většího úsilí dostat po různě dlouhých a náročných trasách dolů do kraje. Nabízíme Vám čtyři základní trasy.
Klínovec - sjezdovka pod sedačkovou lanovkou - dolní stanice lanovky - parkoviště
Délka: 2,5 km
Převýšení: 450 m
Extrémně vysoká náročnost !!!
Od roku 1996 se po této trase jezdí Mistrovství ČR a Český pohár ve sjezdu na horských kolech.
Vybavení: speciální pro sjezd
Klínovec - po žluté turistické značce na Pašeráckou cestu - po ní až k lesnímu průseku a po průseku dolů na parkoviště. Délka: 4 km
Převýšení: 450 m
Náročnost: Vysoká, určeno pro rozvoj technické zdatnosti sjezdu.
Vybavení: speciální pro sjezd
Z Klínovce po červené turistické značce nebo zelené cyklotrase na Neklid a Boží Dar. Z Božího Daru pokračujeme po žluté turistické značce nebo zelené cyklotrase přes lyžařský areál Jahodová louka ke spodní stanici vleku a podél potoka na parkoviště.
Délka: 6 km
Převýšení: 450 m
Vybavení: horské kolo, cyklistická přilba
Klínovec - po silnici na Pašeráckou stezku, po ní na žlutou turistickou značku a dále na Suchou a do Dolního Žďáru.
Délka: 15 km
Převýšení: 800 m
Vybavení: horské kolo, přilba
Veškeré trasy mimo číslo 1 vedou již po existujících, převážně zpevněných cestách. Nejsou speciálně označeny, ale vznikly kombinací Klínoveckého okruhu (cyklotrasa značená zeleně), žluté turistické cesty a červené turistické cesty. Tyto tři trasy doplněné o cyklotrasu Popovský okruh (zelené označení), umožňují pod Klínovcem i další sjezdové varianty.
Možnosti občerstvení a ubytování: Horní stanice lanovky - Klínovec nad Jáchymovem - pension Lanti, v Suché Upašeráka
Jedná se technicky nenáročné okruhy. Trasy jsou vedeny po místních komunikacích a silnici III. třídy. V některých případech se využívá i zpevněných lesních cest s rovným povrchem. Trasy nejsou speciálně značeny, ale pro jejich bezpečné absolvování stačí mít u sebe turistickou či cykloturistickou mapu oblasti. Některé navrhované okruhy jsou vhodné i pro méně zkušené cyklisty a děti.
Boží Dar - Rýžovna - Blatenský vrch a zpět
Délka: 22 km
Cílem výletu je Blatenský vrch (1043 m.n.m). Na jeho vrcholu se nachází kamenná rozhledna, z níž je překrásný pohled na celé Krušné hory. Nedaleko od Blatenského vrchu nachází Naučná stezka Vlčí jámy (500m, zbytky cínových šachet), ve kterých se často i v létě udržují zbytky ledu a sněhu.
Boží Dar - Rýžovna - Blatenský vrch - Horní Blatná - Pernink - Abertamy - Hřebečná - Rýžovna - Boží Dar
Délka: 30 km
Rovněž při této trase doporučujeme zastávku na rozhledně na Blatenském vrchu.
Boží Dar - Myslivny - Zlatý Kopec - Český Mlýn - Holubí skalky - Červená liška - Potůčky - Rýžovna - Boží Dar
Délka: 38 km
Okruh lze zkrátit a zjednodušit tím, že od Mysliven pojedeme po Mílovské cestě k Červené lišce. Tato zkrácená trasa je dlouhá 30 km. Na trase je několik zajímavostí. Projíždí se Přírodním parkem Zlatý Kopec, skalními útvary Holubí skalky, míjí se obec Potůčky se známým tržištěm a část trasy vede souběžně s ojedinělým vodním dílem Blatenský příkop.
Boží Dar - Rýžovna - Horní Blatná - dále směr Nové Hamry, 2 km za Horní Blatnou odbočíme vpravo na asfaltovou cyklostezku č. 2000, označenou žlutými psaníčky. Této cestě se říká Stará Bučínská a vede pod Vlčí, Zaječí a Liščí horou do Jelení a dále do Přebuze, Vysoké Pece, Nejdku, Perninku , Abertam, Hřebečné, na Rýžovnu a Boží Dar.
Délka okruhu: 65 km.
Tato trasa je ve vzdálenější části kopcovitější. Větší námaha je však odměněná překrásnými přírodními scenériemi, kterými projíždíme.
Zkrácený Klínovecký okruh.
První část - Boží Dar - směr hraniční přechod - Neklid - sedlo Klínovce absolvujeme po silniční komunikaci. V sedle odbočíme vpravo na silnici vedoucí na Klínovec. Po 500 metrech se napojíme na zeleně značenou cyklostezku, která vede nejprve přes klínovecké sjezdovky, a v druhé části najíždí na Pašeráckou stezku. Po té se dostáváme zpět nad Neklid a Boží Dar.
Délka trasy: 18 km
Na trati jsou dva nepříjemné táhlé kopce (0.-3 km, 12.-15 km). Při dobré viditelnosti jsou z této trasy nejhezčí pohledy na Krušné hory.
Boží Dar je svou nadmořskou výškou 1028 m n.m. nejvýše položeným městečkem ve střední Evropě. Nachází se na náhorní planině v centru Krušných hor, na státní hranicí s Německem.
Ski areál BOŽÍ DAR - NEKLID se nachází v těsném sousedství městěška Boží Dar, které je svou nadmořskou výškou 1028m nejvýše položeným městečkem ve střední Evropě a 6km od světoznámých lázní Jáchymov.
Neklid a jeho okolí nabízí návštěvníkům, komplexní služby: půjčovny lyží a snowboardů, školy lyžování a rychlé občerstvení včetně parkoviště zdarma.
Ve středisku je 6 lyžařských vleků o délce 300-1000m, z toho jsou dva dvoumístné, čtyři jednomístné s kapacitou 3500 os/hod. Všechny sjezdovky jsou denně upravovány a sjezdovka číslo 4 a 5 jsou zasněžovány sněhovými děly.
Obtížnost sjezdovek je středně těžká. Pro snowboardisty je vybudován snowpark "VEHICLE NITRO SNOWPARK NEKLID" (www.neklidsnow.com). V areálu jsou dvě osvětlené sjezdovky.
Na Klínovci je V8m k dispozici nově otevřená, špičkově vybavená půjčovna lyží a ski servis s nejmodernější technologií. Návštěvníky upozorňujeme na možnost zakoupení společných jízdenek:
Horské středisko Boží Dar Vás zve k letní návštěvě do nejvýše položeného městečka ve střední Evropě (1028 m n.m.). Okolní příroda a zajímavosti poskytují bohatou paletu pěších výletů. Mimo klasické pěší turistiky je náš region velmi atraktivní pro cykloturistiku, kterou lze provozovat na cca 400 km cykloturistických okruzích různé délky napojených i na sousední SRN. Tyto trasy jsou vhodné jak pro rodiny s dětmi, tak i pro náročné cyklisty, kteří si mohou vyzkoušet 2,5 km dlouhou cyklistickou sjezdovou trať z Klínovce pod sedačkovou lanovkou směrem na Jáchymov.