Josef Váňa - DOSTIHOVÁ STÁJ JOVAN
-
-
DOSTIHOVÁ STÁJ JOSEFA VÁNI - JOVAN
Mlýnce, 36453 Chyše - Radotín
+420 353 393 070
GPS:N 50°4.62908', E 13°14.41683'
-
-
-
Chov a výcvik dostihových koní
V Bohuslavi a v Mlýncích se nacházejí dvě tréninkové stáje anglických plnokrevníků Josefa Váni. Připravuje se zde něco kolem 65 koní na rovinné i překážkové dostihy v celé Evropě. Padesát šest let starý trenér Josef Váňa to je živá legenda evropských překážkových dostihů. Největších překážkových dostihů ve Střední Evropě – Velké pardubické - se zúčastnil 23-krát. Vyhrál pětkrát jako žokej (4 x na Železníkovi, 1 x na Vronském) a 6 x jako trenér. Jednu ze stáji vede jeho manželka Pavla a syn Josef Váňa junior je mladý nadějný žokej. Hvězdami stáje jsou koně: Sixteen, Decent Fellow, Juventus, Night Express, Pessoa.
-
aktuální info
Josef Váňa
Šampionát překážkových jezdců 2018
Novinky
Tréninkové středisko
Koně v tréninku
Nabídka
Fotogalerie
Odkazy
Kontakt
-
Stáj spolupracuje s Jezdeckou agenturou A.A. Bober, u které nakupuje podpůrné výrobky pro koně v tréninku od irské firmy TRM určené. Ve vybavení stáje najdeme i solária, magnetické deky a masážní vybavení od anglické firmy Niagara. Všechna tato zařízení byla zakoupena ve firmě Bober. Koně se podkovají speciálními hliníkovými podkovami Speed Toe od holandské firmy Kerckhaert, které taktéž dodává firma Bober. Trénink koní se koná pod samotnou horou Vladař, ve výšce 700 m nad úrovní moře. Na dopravu se používají čtyři nové speciální nákladní vozidla pro transport koní, z nichž každé může jednorázově vézt tři koně a tři ošetřovatelé. Stáj má přímo ideální polohu pokud se jedná o dojezd na největší evropské dostihové trati. Koně trenéra Josefa Váni hlavně startují kromě českých závodišť také na italských dostihových dráhách v Meranu a Miláně a v německém Baden-Badenu.
-
-
Velká pardubická: Žokej Faltejsek vyhrál stylem start-cíl, Váňa třetí
13.10.2012 18:39 – Ostatní sporty – autor: Danica Klein
AKTUALIZOVÁNO. Desetiletá klisna Orphee des Blins s žokejem Janem Faltejskem suverénně vyhrála 122. ročník Velké pardubické steeplechase. Druhý byl s velkou ztrátou 16 délek Ronino s Jiřím Kouskem, obhájce prvenství Tiumen s osminásobným vítězem slavného dostihu Josefem Váňou doběhl na třetím místě.
-
-
Hnědák Tiumen, který útočil na čtvrté vítězství za sebou, byl s kurzem 2:1 největším favoritem, ale stejně jako všichni další soupeři nedokázal čelit vynikajícímu výkonu vítězné klisny ze stáje DS Pegas. Faltejsek ji držel od počátku v čele dostihu, postupně zvyšoval náskok a v cílové rovině už o jejich triumfu nebylo nejmenších pochyb.
Váňa se mohl sedm dnů před svými šedesátinami stát nejstarším vítězem dostihu. Amatér Vladimír Hejmovský se v roce 1951 radoval devět dnů před šedesátými narozeninami.
-
-
Pardubický dostih na 6900 metrů se slavným Taxisovým příkopem měl letos dotaci 4,8 milionu korun. Startovalo v něm 23 koní, dokončilo patnáct.
Facebook -
NEOFICIÁLNÍ FAN STRÁNKY
-
Josef Váňa vyrostl v malé valašské vesničce Slopné.
Josef Váňa starší (* 20. října 1952) je český dostihový jezdec, chovatel a trenér. S osmi vítězstvími ve Velké pardubické a s mnoha dalšími jezdeckými a trenérskými úspěchy je největší postavou českého dostihového sportu.
Dne 28. října 2009 byla Josefu Váňovi udělena Medajle Za zásluhy.
-
-
Zaměstnání a sport
Cesta Josefa Váni ke koním nebyla přímá a jednoduchá. Svědčí o tom i přehled povolání, která vykonával. Začínal jako chovatel a ošetřovatel koní v Tlumačově, poté byl pomocným dělníkem na stavbě televizního vysílače na Pradědu, strojníkem lyžařského vleku a později vedoucím lyžařského střediska tamtéž. V osmadvaceti letech se vrátil k ježdění koní u nás a jezdil také v Německu. Roku 1994 se stal trenérem dostihových koní a majitelem firmy Jovan se sídlem v Bohuslavi u Karlových Varů. Sportovní trofeje ovšem nezískal jen v dostizích. V mezinárodním závodu Horské služby byl členem vítězné hlídky HS Pradědu v Krkonoších v roce 1976 a ve Vysokých Tatrách 1978, zvítězil v obřím slalomu, startoval v Jizerské padesátce (např. v r. 1978 čas 4.01:38 hod) a v Jesenické sedmdesátce.
-
-
Jezdecká kariéra
V dětství jezdil na všem, na čem se jezdit dalo – na kozách, krávách, koních a dokonce i na prasatech. Svůj první dostih absolvoval v roce 1979 na klisně Kalině, se kterou také získal své první vítězství. Na start Velké pardubické se poprvé postavil v roce 1985 s Paramonem a dojel na druhém místě. V jednom rozhovoru prohlásil, že nebýt jeho otálení se znovunasednutím po pádu na Hadím příkopě, dojel by při své premiéře do cíle jako vítěz.
Prvního vítězství ve Velké pardubické se dočkal v roce 1987 v sedle legendárního Železníka. S ním dokázal zvítězit ještě třikrát, v roce 1988, 1989 a naposledy i přes pád na Poplerově skoku v roce 1991. Páté vítězství si připsal v sedle Vronského v roce 1997 a šesté, sedmé a osmé v sedle Tiumena v roce 2009 respektive 2010 a 2011. Když byl mladý, trénoval ho nepříliš známý bývalý žokej Libor Krotký, podle kterého pojmenoval svého koně.
Na rovině startoval od roku 1989 (odkdy je vedena internetová statistika Jockey Clubu ČR) pouze dvakrát (bez vítězství), v překážkách absolvoval od roku 1989 do října 2009 celkem 628 startů, z toho 182 vítězných (procentuelní úspěšnost: úspěšnost 28,98 %). Z koní, které jezdil od roku 1989, je třeba vedle Železníka a Vronského zmínit ještě alespoň Válečníka, Juventa, Retrievera a Kedona. V rovinových dostizích mu přísluší titul jezdec, v překážkových žokej.
-
-
Trenérské úspěchy
Trenérským úspěchům žokeje Josefa Váni dominuje devět vítězství ve Velké pardubické. Dvojnásobnou vítězkou v letech 2007 a 2008 byla bělka Sixteen (v letech 2009 a 2011 doběhla jako druhá a 2010 třetí). Po jednom vítězství získali Decent Fellow (2006), Chalco (2001), Vronsky (1997, v sedle sám žokej Josef Váňa) a Cipísek (1996). V letech 2009, 2010 a 2011 zvítězil Váňa (zároveň jako žokej) s koněm Tiumen. Z dalších koní, které Váňa trénoval, je třeba připomenout jména jako Del Sole, Juventus, Mastman, Welldancer nebo Barrow. V roce 2011 získal Josefem Váňou trénovaný kůň Roches Cross (IRE) vítězství v 91. Českém derby.
-
-
Zranění
Josef Váňa je pověstný svým nezdolným životním optimismem, se kterým čelí i mnohým zraněním, jimž se při svém povolání nemůže vyhnout. Jak sám říká, není snad v jeho těle jediná kost, kterou by neměl někdy zlomenou. Základní výčet jeho zranění vypadá takto: zlomenina pánve, zlomená všechna žebra, zlomenina dvou obratlů, pět fraktur levé a tři fraktury pravé klíční kosti, roztříštěné pravé rameno, fraktury zápěstí na obou rukách, zlomenina levé nohy nad kotníkem a roztříštěná patní kost, zlomená čelist, pět otřesů mozku. Nejvážnější zranění utrpěl na dostizích v německém Iffezhaimu u Banen-Badenu 5. června 1994. Při dostihu na jedné překážce spadl z Verona a kůň jednoho z dalších jezdců dopadl hřbetem na něj. Váňa utrpěl těžký otřes mozku, mnohačetné zlomeniny žeber a pánve, zhmožděniny hrudníku, levá plíce byla zčásti utržená. Během převozu do nemocnice se mu několikrát zastavilo srdce a nastala klinická smrt. I přes prvotní skeptické stanovisko lékařů se uzdravil a druhý den po návratu z nemocnice seděl v sedle koně Matia Mou. Dne 13. srpna 1994, dva měsíce po úrazu, se Váňa opět postavil na start dostihu a v říjnu startoval ve Velké pardubické.
Ke své nezdolnosti v jezdectví sám prohlásil: „Když se mě budete chtít zbavit, budete mě asi muset zastřelit.“
-
-
-
-
Železník
Kůň Železník (Želda) byl úspěšný dostihový anglický plnokrevník, ryzák, valach, čtyřnásobný vítěz Velké pardubické.
Železníkova kariéra
Narodil se v Šamoríně 29. dubna 1978 a zemřel 22. prosince 2004 ve Světlé Hoře. Matka ruského chovu se jmenovala Želatina, otec Zigeunersohn byl plemeníkem v Německu. V říjnu 1979 ho koupil Agrochemický podnik ve Slavkově u Brna. Zpočátku běhal rovinné dostihy a až v roce 1982 poprvé zkusil proutěnky. Následovalo zranění zadní nohy na pastvině a kůň byl prodán do Státního statku Světlá Hora. Železník se nakonec uzdravil a mohl pokračovat v dostizích zpočátku s Antonínem Novákem v sedle.
-
-
Steeplechase začal běhat od roku 1983. Ještě v témže roce začal vítězit. První Velkou pardubickou běžel 6. října 1985 s Antonínem Novákem v sedle. Přestože se Železník bez potíží kvalifikoval a vítězil v mnoha dostizích sezóny, nepovedlo se mu vyhrát Velkou pardubickou ani v roce 1986. Zvítězit se mu podařilo až v roce 1987 s žokejem Josefem Váňou v sedle a hned novým traťovým rekordem 9:56,13. S žokejem Váňou zvítězili ještě v letech 1988, 1989 a 1991. První tři vítězství vyhrál Železník, jak pravil výrok dostihové komise, velmi lehce. To se však nedá říci o jeho vítězství čtvrtém, kdy Železník upadl na Poplerově skoku. Žokej Váňa ryzáka znovu nasedl a po fantastické stíhací jízdě zvítězili před druhým Drakem. V roce 1990 po kolizi s jiným koněm Železník upadl a dostih nedokončil. Naposledy startovala tato dvojice v roce 1992. Tento ročník Velké pardubické byl však ovlivněn demonstranty, kteří způsobili zmatek mezi koňmi. Železník doplatil na kolizi jiných dvou koní a ztratil svého jezdce. Pravidla už nedovolovala znovu nasednout a pokračovat v dostihu.
Železník byl vyhlášen koněm roku v letech 1987, 1988 a 1991. Kůň si později na vyjížďce zlomil korunkovou kost pravé zadní nohy a nemohl závodit. Ve Světlé Hoře se stal turistickou atrakcí. Zemřel ve vysokém věku 26 let. Za svou kariéru absolvoval 58 dostihů: 30× zvítězil, 9× byl druhý, jednou třetí, jednou čtvrtý, dvakrát pátý, výhry 1 723 800 korun.
-
Výhry Josefa Váni na Velké pardubické:
1987 - Železník
1988 - Železník
1989 - Železník
1991 - Železník
1997 - Vronsky
2009 - Tiumen
2010 - Tiumen
2011 - Tiumen
-
-
-
Tréninkové středisko
Koně v našem tréninku jsou připravováni ve dvou centrálách, které jsou od sebe vzdáleny 2km
Nachází se pod vrchem Vladař, který je hojně využíván k objemové práci.
K dispozici je i pracovní dráha se speciálním povrchem.
Ovál dlouhý 650m a na něj navazující rovina o délce 1400m, postupně stoupající do kopce. Uprostřed oválu je mnoho skoků včetně irské lavice, stolu i dvojskoku
Velkou pomocí při práci jsou i kolotoče umístěné na obou centrálách a rozlehlé výběhy, které jsou hojně využívané a koně v nich tráví za příznivého počasí většinu dne. V bohuslavském výběhu leží i rybník, který slouží nejen k napájení, ale koně se zde i velmi rádi koupou
-
Nabídka tréninku
I přes velké množství koní dále nabízíme ustájení a trénink nových koní.
Dosavadní cena za ustájení a trénink činní 12tis kč + DPH měsíčně.
Cena zahrnuje:
- ošetřování
- trénink
- krmení
- kování
- drobná veterinární ošetření
Při výživě koní spolupracujeme s firmou Connolly's RED MILLS a s jejich produkty jsme nadmíru spokojeni.
Dále je možnost sponzoringu nebo odkupu koní, kteří již jsou u nás v tréninku, ale dosud nenašli svého majitele, ovšem pouze za podmínky, že nadále zůstanou v naší přípravě.
Naším cílem je spokojenost jak Vaše, tak i Vašich koní. Pro koně je trénink uzpůsoben tak, aby byli v co nejlepší fyzické kondici, ale přitom psychicky vyrovnaní. Tento způsob přípravy se nám již spoustu let osvědčuje a naši koně v dostihu předvádí výkony na horní hranici svých možností.
Nabídka výcviku mladých jezdců
V podzimních a zimních měsících je možné zahájit výcvik mladých jezdců.
Děti od 12 let se zde naučí veškeré práce kolem koní, jejich ošetřování a samozřejmě se každým dnem budou zdokonalovat v jezdeckém sportu.
Neúčtujeme si žádné finanční příspěvky. Vyžadujeme od dětí pouze vytrvalost a pracovitost, která ke koním neodmyslitelně patří a pro nás je velkou pomocí. Ti nejzdatnější se s námi podívají i na zahraniční dostihové mítinky.
-