Psalo se O nás
V Klášterci nad Ohří vzniklo unikátní muzeum starožitných hodin, z nichž nejstarší pocházejí z roku 1580. Muzeum otevřel Václav Šimonovský, který hodiny sbírá přes padesát let.
„Mám tu barokní, klasicistní nebo empírové hodiny, takovou všehochuť až k renesanci, což je právě ten rok 1580,“ popsal své muzeum Šimonovský.
Své první staré hodiny koupil v šestnácti letech ve starožitnictví v Teplicích. Nyní už má ve sbírce přes dvě stovky atraktivních výrobků, z nichž některé jsou jediné na světě. „Jedny hodiny vznikly speciálně pro Habsburky. Na jedno natažení jdou rok a půl,“ popsal Šimonovský jednu ze zvláštností své sbírky.
Zdroj: http://usti.idnes.cz
-
Muzeum: Vodní hodiny i jednoručičkové z roku 1580. Všechny funkční
Klášterec nad Ohří - Unikátní soukromé muzeum hodin otevřela v úterý v Klášterci nad Ohří rodina Šimonovských. Sbírka obsahuje na 150 exponátů kapesních, stolních, podlahových, nástěnných hodin či budíků, a to včetně velmi zajímavých či kuriózních kousků.
Zdroj: http://chomutovsky.denik.cz
434 let staré hodiny
„Nejstarší jednoručičkové nástěnné hodiny pocházejí z roku 1580, jsou z Čech. Unikátní jsou vodní hodiny. Za povšimnutí určitě stojí i hodiny ve tvaru rakve, jež si nechal na konci 19. století vyrobit bohatý kupec ve
Vídni po smrti své manželky. Všechny hodiny jsou funkční,“ pochlubil se majitel sbírky Václav Šimonovský starší.
Otec i syn
Muzeum sídlí v domě č.p. 2 v Chomutovské ulici, kousek od náměstí Dr. E. Beneše. Spoluzakladatelem muzea je syn Václava Šimonovský, rovněž Václav. „Otec sbírá hodiny 50 let, je to jeho vášeň už od junáckého věku.
Chtěl se využit hodinářem, rodiče mu v tom však zabránili. Skončil jako frézař. Hodiny nakonec opravujeme oba, ani já ale nejsem profesionálním hodinářem. Svým koníčkem mě však táta nakazil, za což jsem mu nyní vděčný,“ přiblížil začátky sběratelského nadšení rodiny Václav Šimonovký mladší.
Sbírka pod kontrolou
Sbírka je neprodejná a má vysokou uměleckou i finanční hodnotu.
Majitelé proto neváhali investovat do bezpečnostních a kamerových systémů, sbírka je pod neustálou kontrolou.
Otevřeno
Stálá expozice starožitných hodin z celé Evropy je od dubna do září otevřena denně od 10:00 do 17:00 hodin, od října do března pak od úterý do soboty od 10:00 do 15:00 hodin.
Návštěvníky seznámí se sbírkou průvodce, poskytne i odborný komentář. Vždy v úterý se návštěvníci mohou těšit na zasvěcený výklad Václava Šimonovského či jeho syna.
Vstupné
Dospělí zaplatí za prohlídku expozice 100 korun, děti do šesti let s doprovodem mají vstup zdarma. Děti a mládež ve věku šest až 18 let si připraví 30 korun, důchodci 70 korun. Rodinné vstupné vyjde na 220 korun.
Autor: Jan Foukal Mgr