logo
Vítáme Vás v katalogu info-turistiky, ubytování a hotelových balíčku. Máme tu pro Vás mnoho možností v informacích jak o turistice, sportu, ubytování a mnoha dalších.

Čtvrtek (21.11.2024)
SVÁTEK: Albert
ZÍTRA: Cecílie

*** Rodinná farma Pesvice - Farma Bednář Pesvice

Telefon: +420 603 951 420, +420 721 876 474
Webové stránky: www.
Typ: OBCHODY-SLUŽBY CHOMUTOVSKO
Oblast: Severní čechy
Město: Pesvice
Adresa: 76 Pesvice 43111
Cena: dle ceníku nebo dohodou
GPS: 50.4647181N, 13.4822108E

Zobrazit na mapě

Rodinná farma Pesvice

Farma Bednář Pesvice

-

https://www.poettinger.at/img/landtechnik/referenzen/140512_cz_news_2.jpg

-

Rodinná farma Pesvice

Farma Bednář Pesvice

Pesvice 76 Pesvice 43111

Tel:+420 603 951 420

+420 721 876 474

-
Výsledek obrázku pro farma pesvice

-

Pěstování obilovin (kromě rýže), luštěnin a olejnatých semen.

Zpracováváme produkty rostlinné a živočišné výroby.

-

Rodinná farma Bednářových v Pesvicích na Chomutovsku hospodaří na 550 ha zemědělské půdy, z toho je 520 ha orné.

Její pozemky se rozkládají v okolí obce, a také v katastrech Chomutov a Otvice, ve vzdálenosti od farmy zhruba do 10 kilometrů.

https://www.poettinger.at/img/landtechnik/news14/cz_referenz_bednar_2.jpg

-

V roce 1993 jsem začal hospodařit společně s otcem na 14 ha. Postupně jsme výměru navyšovali, takže v současnosti z uvedených 550 ha vlastníme zhruba dvě třetiny pozemků, ostatní půdu máme v pronájmu,“ uvedl Jan Bednář. Jeho mladší bratr Jiří se k farmaření přidal po ukončení školy a Markéta, nejstarší ze sourozenců, v roce 2009.

Na orné půdě pěstují Bednářovi přibližně na 400 ha ozimou pšenici, na 100 ha ozimou řepku, 10 až 15 ha jarního ječmene, podle podmínek.

Z krmných plodin potom vojtěšku na 10 ha a jednou za čtyři roky, podle osevního postupu, jarní pšenici nebo oves.

Kromě rostlinné produkce se starají asi o padesát kusů masného skotu plemene simental.

Techniku Pöttinger využívají na farmě čtyři sezony. Prvními zakoupenými stroji byl polonesený diskový podmítač TERRADISC 6000 T s pracovním záběrem šest metrů a univerzální secí stroj TERRASEM C4. Další rok přibyl radličkový podmítač SYNKRO 5030 T NOVA a zadní disková žací lišta NOVADISC 305. Letos na jaře doplnil linku na přípravu půdy šestiradličný polonesený pluh SERVO 6.50 NOVA.

„Na zpracování půdy a setí jsme od letošního roku kompletně vybaveni. Dříve jsme jen podmítali a seli, ale zjistili jsme, že v přípravě pod řepku je třeba zpracovávat půdu hlouběji a na to je nejlepší pluh. Diskovým podmítačem TERRADISC jsme sice hlouběji podmítali, ale přišel vlhký podzim a naše spíše těžší a jílovité půdy nešly zpracovat, a to ani radličkovým kypřičem SYNKRO.

Zakoupili jsme proto ještě pluh, který chceme využívat hlavně v přípravě pod řepku a na podzim podle situace, abychom ve dvou lidech stíhali všechny pozemky včas připravit a zaset,“ vysvětlil Jan Bednář a spolu se sourozenci poskytl další podrobnosti o využití jednotlivých strojů na jejich farmě. Po sklizni zpracuje pozemky TERRADISC do hloubky 5 až 10 cm. Vzešlý výdrol a plevele likvidují většinou mechanicky, v případě velkého množství hmoty použijí glyfosát. Pod řepku připraví pozemky pluh do hloubky asi 20 cm a pod obiloviny zajistí přípravu radličkový kypřič SYNKRO do hloubky kolem 15 cm.

Když jsou po orbě velké hroudy, přejede jednou pole TERRADISC a následuje setí. V dobrých podmínkách může jet přímo secí stroj TERRASEM. Rozdíl je podle farmářů v tom, že při setí přímo do oranice musí jet secí stroj pomaleji, protože půda je více nakypřená.

Po orbě vypadají porosty řepky velmi dobře, jsou vyrovnané a pěkně nařádkované. Příprava pod jarní plodiny obnáší zpracování SYNKREM a někde podzimní orbu. Na jaře potom může jet přímo secí stroj nebo před setím otevře půdu kombinátor.

Stroje Pöttinger hodnotí Bednářovi jako velmi výkonné a dílensky dobře zpracované. Linka umožňuje udělat všechny práce rychle v požadovaných termínech. „Na secím stroji oceňujeme, kromě vysoké výkonnosti, provozní spolehlivosti a jednoduchého nastavení, zejména kvalitní přípravu seťového lůžka, přesné dávkování osiva s dobrou průchodností a velký přítlak na výsevní disky, což je výhoda hlavně v sušších podmínkách, kdy je osivo stále rovnoměrně ukládané do země.

-

Na snímku zleva Jiří Bednář, Markéta Bednářová (dříve) s dcerou a Jan Bednář se synem.

-

Výnosy se stabilizovaly, v průměru dosahujeme u řepky kolem 3 tun, u pšenice 6 až 7 tun a letos na některých parcelách byl špičkový výnos 9 tun. Také oba podmítače jsou výkonné a spolehlivé stroje, například na SYNKRU radličky s karbidovými špičkami vydrží 50 až 60 ha.

Za den zvládnou až 40 ha v agregaci s traktorem 410 koní, který pracuje také s pluhem. Pro secí stroj stačí traktor 185 koní,“ dodal Jiří Bednář.

-