SkloART Rychard Kanta - Vitráže, Tiffanny lampy, Sklo
-
SkloART Rychard Kanta
Vitráže, Tiffanny lampy, Sklo
Chýšská 109 Lubenec 43983
+420212182, 603818185
www.vitraze.skloart.cz
-
8:00–17:00
8:00–12:00
Výroba a prodej vitráží včetně rekonstrukce starých vitráží. Prodej bytových doplňků ze skla.
-
Profil
JITKA A RICHARD KANTOVI ....Jsou to manželé a spolužáci ze základní školy.....
Jitka Kantová po maturitě studovala na Vysoké škole pedagogické obor Čj -VV v Plzni u doc. Hesse. Výtvarně ji však nejvíce inspirovala škola výtvarného myšlení Prof. Dr. Igora Zhoře CSc a Prof. Dr Jaroslava Brožka CSc. Samozřejmě nelze zapomenout i inspiraci rodinnou. Tvorba a aktivity její maminky Kristiny Folprechtové, členky UVU jí motivovala od dětství. Později pak setkání se strýcem a jeho prací s Prof. Ottou Herbertem Hajkem ze Stutgarské university. Od r. 1988 začala zároveň učit výtvarnou výchovu na základních školách v Podbořanech a později zavedla výtvarný a filmový obor na ZUŠ v Podbořanech. Ve výtvarném oboru s dětmi provozovala nejen klasickou kresbu a malbu, ale též se snažila dětem přiblížit zejména moderní umění. Děti se pod jejím vedením věnovali body artu, performanci... Protože v té době neexistovaly osnovy pro filmový obor pro děti na ZUŠ, vytvořila za podpory FAMU a ministerstva školství první osnovy, podle kterých se začalo učit. Dnes se polovina jejích studentů pohybuje ve filmovém průmyslu. R. 1993 se prvně setkala s vitráží. Byl to obrovský impuls, kvůli kterému opustila svou dosavadní práci a plně se začala tomuto oboru věnovat. R. 2010 se stala členkou Unie výtvarných umělců.
Richard Kanta po maturitě studoval na Západočeské universitě v Plzni fakultu strojní. I jeho velmi inspirovala škola výtvarného myšlení Prof. Igora Zhoře Csc a Prof. Dr. Jaroslava Brožka Csc. Mimo jiné jeho největším koníčkem byla historie Lubence a jeho okolí. Od roku 1993, kdy začíná společná cesta životem s budoucí manželkou, se oba navzájem inspirují a doplňují. Technické založení Richarda Kanty tak perfektně koresponduje s výtvarným založením Jitky.
Společná práce
Proniknout do techniky tvorby vitráží a pochopit její celou podstatu nebylo jednoduché. Začátky této nové etapy byly spojeny i se vznikem rodiny, proto hledání nové cesty bylo s narozením dětí obtížné. Dá se říci, že jejich práce se rozložila do tří cest, které se vzájemně doplňovaly a ovlivňovaly a to: klasická práce s vitráží, restaurování vitráží a umělecká tvorba.
Klasická práce s vitráží v sobě absorbuje běžné požadavky klientů, kdy je třeba hledat vhodné výtvarné řešení vitráže, zasazené do daného prostoru. Je třeba umět udělat návrh renesanční, ale i třeba kubistický. Je třeba být zároveň i psychologem a pochopit myšlení klienta. Je třeba umět vytvořit návrh a zrealizovat jej tak,aby byl výtvarně kvalitní a přitom splňoval představy zákazníka. Mezi nejvýznamnější práce z tohoto oboru by se mohla jmenovat zejména práce v Domově důchodců sv. Zdislavy v Červené Vodě. Zde se mohla realizovat zejména schopnost se projevit v abstraktní tvorbě. Zvolená abstrakce je důležitá i proto, že obyvatelé tohoto domova, jsou nuceni nad vitrážemi přemýšlet a hledat v nich stále nové obrazy. Při tvorbě samotné pak byli inspirováni sbírkou manželů Švankmajerových, nazvané syrové umění. Vycházeli z nejrůznějších struktur a zejména barevnosti. Kaple, která byla vytvořena jako první, však byla pojata zcela symbolicky, každá zvolená barva měla svůj význam, včetně zvolených křesťanských symbolů. Také velmi zajímavá bude realizace vitráží v rozlučkové místnosti v Červené Vodě. Opět se bude jednat o abstrakci, vycházející ze symboliky barev a duchovního světa.
Restaurování vitráží je velmi náročná práce, zejména pak malba na skle. každá nově restaurovaná vitráž člověka znovu a znovu nutí hledat cesty, kterými výtvarník, jenž vitráž před lety vytvořil, šel. Dostat zpět na sklo rukopis těchto starých mistrů je neustále hádanka, která se musí rozšifrovat a zároveň nás nutí přemýšlet o neuvěřitelných možnostech této technologie. Je to obor, kdy jste neustále žákem. V této oblasti přišly nejvíce vhod rady a setkání s p. Kejzlarem, mistrem svého oboru. Tento nestor českých vitrážníků poznal původní techno- logie ještě z dob německých mistrů, kteří působili před odsunem na Novoborsku a v Brně.
Umělecká tvorba se zabývá sklem, kamenem a světlem. Snaží se vitráž vymanit z její předurčené dvojrozměrnosti a spojit křehkou krásu skla s těžkopádností kamene v kombinaci se světlem. Vytváří se tak zajímavé sochy, kde je použita vitráž, mozaika, huťařina, kámen a světlo. Každá socha vyzařuje svébytnou atmosféru a jedinečnost těchto kombinací se snaží zaplnit hluché místo v uměleckém světě.
Výstavy
1996 SKZ Březenecká - Chomutov. Sklo a kov
1999 Praha Stodůlky, galerie manželů Kremerových, Vánoce a vitráž
2000 Galerie Žlutice, Sklo a světlo
2006 Hřensko, galerie Sluníčko, Sklo a světlo
2007 České Budějovice, Galerie skla, Sklo, světlo a kámen
2008 Muzeum Valeč, Restaurování vitráží
2009 červen Muzeum Valeč, Sochy a vitráže. Výstava s p. Folprechtovou
2010 červen Vřídlo Karlovy Vary Sochy a vitráže. Výstava s p. Folprechtovou
2010 září Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady, Výstava s p. Folprechtovou
2010 listopad Klášter v ostrově nad Ohří, Výstava s p. Folprechtovou
2010 prosinec - únor 2011 Antonsthal, Německo, Výstava s p. Folprechtovou
2011 květen - Dny české kultury v Umkirchu u Freiburgu
2011 červenec Křížova villa v Žatci
2011 srpen Klášter v Oseku
2013 květen, červen Galerie Art Radnice Chomutov
2013 září zánek ve Zruči nad Sázavou
Významné realizace
2000 hotel Praha, Sušická ul. abstrakce
2000 cestovní kancelář Kentaurus, postavy a mořský svět
2001 obřadní síň Klášterec nad Ohří - erb
2002 Casino Česká Kubice, 2 vitrážové kopulovité stropy 2m x 8,5m a dva kopulovité stropy průměr 3m. Ornamentální vzory
2003 Obecní úřad Hošťka, Vitrážový strop a okna ve společenské místnosti, abstrakce
2001-2007 nadace Coménium Cheb, průběžné jednotlivé realizace oken a výplní, zaměřené na symboliku tolerancí různých náboženství, problematiku válečnou a poválečnou, smyslu života
2005-2009 Domov důchodců sv. Zdislavy Červená Voda, kaple, skleněné výplně oken a předělových stěn.
2008 - kostel Liběšovice, abstraktní a symbolické pojetí s biblickými texty Ducha svatého, Ježíše Krista, Archanděla Gabriela a Boha
2008 - hotel Akvamaríne Karlovy Vary - secesní varianty kombinované s malbou
Restaurování vitráží
1996 - secesní dům - družina Základní školy v Lounech
1997 - Ekoškola Litvínov - secesní budova
1997 - Stará radnice v Lipsku
1998-1999 - vitráže hrad Točník a Křivoklát
2000 hotel Café Elefant Karlovy Vary
2000 Městký úřad Lovosice
2001 restaurování vitrážového stropu v Grandhotelu Pupp
2001 Česká spořitelna Nová Paka
2002 Státní zastupitelství Teplice
2002 kostel Libočany
2004 kostel v Mašťově a v Podlesicích
2006 kostel v Broumově
2007 kostel v Märingu
2008 kostel v Podbořanech a v Pomezí nad Ohří
2009 kostel v Křižovatce
Po kliknutí na malý obrázek se zobrazí větší.
-
Zajímavé celky vitráží
V této kategorii jsou zařazeny nově udělané vitráže, které vytvářejí v celkovém kontextu zajímavé a netradiční celkyl
-