-
-
Solná jeskyně Nejdek
Karlovarská 1315 362 22 Nejdek
e-mail: solnajeskynenejdek@seznam.cz
Tel.: +420 605 970 963, 359 901 072
www.solnajeskynenejdek.cz
GPS:50.3187906N, 12.7447364E
-
Provoz solné jeskyně. Pro klienty možnost posezení v nekuřácké kavárně s kapacitou pro 14 osob.
-
Nechte se obklopit osmi tunami soli z Mrtvého moře (původ: Jordánsko). V neobyčejně kouzelném prostředí se stálou teplotou 21-23°C a konstantní vlhkostí, za doprovodu relaxační hudby, v šeru, tichu a klidu načerpejte zdraví, sílu a energii. Kapacita jeskyně je maximálně 10 lehátek.
http://www.webareal.cz/solnajeskyne
pondělí až sobota |
9-12 |
14-18 |
v době od |
13, 18 a 19 |
na objednávku |
neděle |
|
na objednávku |
provoz kavárny |
do 18 |
|
Hodiny pro rodiče s dětmi:
Snažíme se, aby rodiče s malými dětmi navštěvovali solnou jeskyni v jinou dobu než ostatní klienti bez dětí z důvodu jiného režimu v jeskyni. Děti si mohou hrát se solí, podobně jako s pískem a nemusí být v naprostém klidu a potichu. K dispozici je i dětský koutek v prostorách kavárny. Nejdříve jsme zkoušely vyhradit pro děti určité hodiny, ale tento systém se neosvědčil. Proto funguje jednoduché pravidlo, kdo se dřív objedná, určí režim v jeskyni. Pokud se objednáváte sami s dětmi do 6 let objednejte se buď k jiným dětem nebo tam, kde je úplně volno a uveďte své telefoní číslo.
SOLNÁ JESKYNĚ výhradně ze soli z Mrtvého moře v Nejdku. Existují dva základní typy Solných jeskyní. Buď jsou vybudovány z rozličných druhů soli, kde převažuje především sůl kamenná. Anebo existují Solné jeskyně, které jsou ze 100% tvořeny výhradně solí z Mrtvého moře.
Procedury v Solných jeskyních se doporučují nejen osobám se zdravotními problémy, ale také zdravým jedincům, např. sportovcům, kteří potřebují po intenzivním tréninku dočerpat minerály. Tímto způsobem jsme schopni si udržet vysoký stupeň fyzické i psychické kondice. Pokud hovoříme o psychice, dnešní svět, prostředí a shon nás velmi vyčerpávají. Léčebné a relaxační kůry v Solné jeskyni nám poskytuje tolik potřebný odpočinek a možnost načerpat nové síly. Procedury v těchto zařízeních absolvujeme v pohodlných křeslech za doprovodu konejšivé relaxační hudby. V případě, že návštěvníky jsou malé děti s rodiči, mohou si v pohádkovém prostředí jeskyně do sytosti vyhrát s formičkami a vyzkoušet své stavitelské schopnosti s krystalky soli. Mají tak bezprostřední kontakt se solnými minerály.
Naše Solná jeskyně v Nejdku je právě tento případ - stěny, podlaha a částečně i strop jsou vystavěny výlučně ze solných segmentů nejslanějšího moře světa - Mrtvého moře. Ventilační systém, který vhání vzduch skrz solné stěny, zabezpečuje v jeskyni ideálně ionizované ovzduší. Při teplotě 20° C až 23° C se toto ovzduší obohacuje o minerály, které se v mořské soli nachází. V ovzduší jeskyně vládne výjimečné mikroklima s jedinečnou bakteriologickou čistotou. Jedna procedura v jeskyni se podle pozorování vyrovná několika dnům pobytu u moře. Po pravidelných procedurách můžete již v průběhu jednoho týdne pocítit výrazné změny na svém organismu. Unikátní patentovaný technologický postup navíc umožnil, aby v naší Léčivé solné jeskyni nebyla použita žádná pojiva (lepidla, tmely, pryskyřice atp.), protože každý segment soli je mechanicky upevněn na dřevěnou konstrukci, která se nachází za solnými stěnami. Jeskyně je tedy tvořena pouze dřevem a solí z Mrtvého moře bez použití jakýchkoli chemických přísad! Prostředí uvnitř je proto zcela zdravotně nezávadné a hypoalergenní.
Čisté ionizované ovzduší, obohacené o mnohé minerály, nám pomáhá zlepšovat psychickou kondici a pomáhá při léčbě:
horních a dolních cest dýchacích (nos, krk, hrtan, dutiny, astma, průdušky, dlouhodobý zápal průdušek a plic, zvětšení průdušek?)
nefunkčnosti štítné žlázy (nedostatečná produkce hormonů)
srdečně - cévních onemocnění (vysoký krevní tlak, doléčení po mozkové příhodě)
chorob zažívacího traktu (žaludeční vředy, dvanácterník, Crohnova choroba - zápal tlustého střeva)
dermatologických chorob (alergie, ekzémy, psoriáza - lupénka)
dysfunkce negativního nervového systému
neurózy, stresu a stavů únavy
revmatizmu
zrychluje také spalování tuku, vyhlazuje vrásky, zpomaluje proces stárnutí.
Klasická průmyslově těžená kamenná sůl obsahuje cca. 97 % chloridu sodného a 3 % různých minerálů. Kdežto sůl mořská obsahuje více než 30 % minerálních látek, což v praxi znamená znásobení blahodárných účinků na lidský organismus. Nejvyšší podíl těchto minerálů obsahují solné segmenty těžené z Mrtvého moře v Jordánsku a Izraeli.
Jód má pro člověka nezastupitelný význam. Hlavní role jódu je bezprostředně spjata s jeho přítomností v hormonech štítné žlázy, které řídí různé procesy v organizmu. Kontroluje psychický a fyzický rozvoj. Reguluje cirkulaci krve a posiluje svalstvo. V celém životě postačí pouhé dva gramy jódu, ale i toto malé množství je obtížné získat.
Vápník posiluje obranyschopnost našeho organizmu, zpevňuje kosti, zvyšuje srážlivost krve a pomáhá snižovat krevní tlak.
Draslík snižuje krevní tlak, předchází srdečním chorobám, prokrvuje kůži, působí močopudně a tím pomáhá vylučovat toxické látky z těla.
Sodík zvyšuje energii buněk a udržuje alkalickou kyselost v organizmu.
Magnézium ulevuje a snižuje nepříjemné bolesti při astmatu. Odbourává stavy po dlouhodobém vyčerpání a chrání také před srdečními chorobami.
Železo zvyšuje nízkou hladinu hemoglobinu (červených krvinek) a snižuje riziko infekce.
Brom snižuje krevní tlak, reguluje nervový systém.
Selen napomáhá překonat virová onemocnění a společně s vitaminem E předchází zhoubným nádorům a zpomaluje stárnutí organizmu.
Vhodné klimatické podmínky příznivě ovlivňují rozvíjející se dětský organismus. Prevence v posledních letech nabývá na významu a pro zdravý vývoj dítěte je velmi důležitá i přes svoji komplexnost a složitost. Dobrá funkce dýchacích cest patří k základním předpokladům pro zdravý vývoj dítěte. Životním prostředím Liberec sice nepatří mezi silně znečištěná města, nicméně velkoměstský charakter aglomerace s sebou nese i negativní vliv na dýchací cesty. Aplikace vhodného mikroklimatu, například formou zvlhčeného a minerály nasyceného vzduchu, podněcuje činnost epitelu v dýchacím cestách, příznivě působí na sliznice, hlenotvorbu a má i řadu složitých imunizačních konsekvencí. To přispívá také ke zdravému vývoji dítěte, brání opakovaným zánětům dýchacích cest, snižuje nemocnost dětí. O vlivu sauny bylo napsáno mnoho vědeckých prací a zkušenosti zejména pediatrů ze Švédska, pro tento životní styl jednoznačně horují.
Aktuální a vědecky velmi zajímavá, jsou sdělení o činnosti lymfatických cest. Snažíme se nalézt vhodné cesty k aktivní práci s lymfou, ale stojíme na začátku velmi dlouhé a složité cesty. Problematika prevence je jistě věcí složitou, komplexní, časově i finančně náročnou. Péči o své zdraví začala řada osvícených lékařů a zejména obyvatelé velmi vyspělých států věnovat nejen čas, ale čím dál více je tento moderní trend medicíny určen pro lidi s vizí do budoucna. Zájemcům o tyto moderní trendy medicíny rádi předáme dostupné informace. Těší mne, že se i v Liberci, začalo problematice prevence věnovat několik osvícených pracovišť. Jordánská jeskyně je jistě počin z pohledu lékaře s prioritou na prevenci, čin vhodný následování.
MUDr. Jan Hak
odborný dětský lékař, specialista II.stupně v pediatrii, školitel pro další vzdělávání lékařů, Liberec
Originální léčivá solná jeskyně je zhotovena výhradně ze soli z Mrtvého moře (původ: Jordánsko). V jeskyni vzniká intenzivní mikroklima, které je obdobou klimatu přímořské oblasti se silným mořským aerosolovým komplexem. Ovzduší v jeskyni obsahuje vysokou koncentraci mikročástic soli s obsahem jódu a dalších prvků. Jejich uvolňování je dosahováno jednak zahříváním vrstvy soli na podlaze podlahovým vytápěním, ventilačním zařízením a regulací vlhkosti a teploty s cílem usnadnění vdechování mikročástic až do dolních cest dýchacích, jakož i jejich zachycení a lokální působení v horních dýchacích cestách. Svou intenzitou je tento proces mnohonásobně vyšší než v přírodním přímořském prostředí. Léčebná kúra v jeskyni trvá 45 minut, což podle množství vdechnutých částí odpovídá asi 3-dennímu pobytu u moře.
Vdechnuté mikročástice soli působí lokálně na dýchací cesty, podporují činnost řasinkového epitelu, usnadňují vykašlávání, ale rovněž se vstřebávají do krevního oběhu. Jód se snadno vdechuje díky odpařování a výrazně se uplatňuje jeho vasodilatační účinek (rozšíření cév). Odplavují se mediátory (zprostředkovatel) zánětu, zmírňuje se takto bolest, zlepšuje se prokrvení všech orgánů, včetně pohybového ústrojí. Dochází i k pozitivnímu ovlivňování kůže, na kterou během procedury nasedne mikrofilm soli, který zvyšuje hydrataci kůže, podporuje očistu kůže, včetně odstranění různých cizorodých látek a mrtvých kožních buněk. Podporuje se prokrvení pokožky, normalizace rovnováhy pH kůže, uplatňují se protizánětlivé účinky, zvyšuje se odolnost vůči infekcím a volným radikálům. Sůl pomáhá kůži vyhlazovat, obnovuje se přirozené napětí kůže, což jí dodává přirozený, hedvábný vzhled. Patrný je i efekt proti celulitidě.
Kontraindikace absolutní:
Do jeskyně není dovolen vstup s jakýmkoli akutním, infekčním onemocněním, akutní TBC, s různými formami nemocí z nachlazení, chřipkou, rýmou, akutním kašlem, aj.
Kontraindikace relativní:
Osobám se zvýšenou funkcí štítné žlázy, onkologickým onemocněním, závažnými nemocemi ledvin je doporučeno první vstup do jeskyně konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.
J. Mikula, J. Twardziková
(Slovenské liečebné kúpele Piešťany)
V České republice se objevil nový hit: uměle vybudované solné jeskyně. Jak potvrzuje přední pražský odborník prof. MUDr. Jiří Homolka, DrSc., pobyt v solné jeskyni má pozitivní efekty u průduškového astmatu. Zlepšuje také projevy senné rýmy a některých dalších chorob horních a dolních dýchacích cest.
"Naši třináctiletou dceru trápí alergická rýma 360 dní v roce," říká Miroslava Čuříková z Prahy. "Letos se nám poprvé po osmi letech nepodařilo zajet k moři, které jí alergii vždycky zlepšilo. Proto jsme se rozhodli vyzkoušet kúru pěti návštěv v Solné jeskyni. Její efekty nás příjemně překvapily. Dceři se tu dobře dýchalo. Rýma se jí uvolnila, sliznice zklidnily a její potíže významně zmírnily. To je bezvadné, ale zůstáváme nohama na zemi. I když jí pobyt v jeskyni pomohl, alergii nevyléčí. Mohu ho však vřele doporučit všem rodičům, kteří marně hledají, co by jejich alergickým dětem pomohlo. Určitě si kúru zopakujeme. Tím spíš, že je cenově dostupná pro naprostou většinu lidí."
Ne každý alergik se dočká tak příznivého efektu jako dcera paní Čuříkové. Lidé, kterým negativní projevy alergie u moře obvykle ustoupí, však mají slušnou šanci na to, že jim solná jeskyně zlepší stav choroby. Pobytů v ní musí být ovšem několik (alespoň pět) a po určité době je nutné kúru zopakovat.
"Zavřel jsem za sebou dveře a jako bych se ocitl v jiném světě. Na podlaze i na stěnách jeskyně byla sůl. Tlumené světlo prosvítalo skrze solné kameny na zdech. Sedl jsem si do křesla, ze kterého jsem si jednoduchým pohybem vyrobil lehátko, a přikryl se dekou. Z reproduktorů se ozývala jemná relaxační hudba. Světla umístěná za solnými kameny vytvářela v jeskyni různobarevné efekty. V jednom z výklenků protékala slaná voda. Nemusel jsem nic, jen dýchat prosolený silně ionizovaný vzduch a vnímat zvláštní, uklidňující atmosféru. Někteří lidé se tu uvolní tak, že usnou. Relaxační účinky pobytu v jeskyni a příznivé efekty vzduchu prosyceného solemi, který cirkuluje přes bloky soli a čističku vzduchu, jsou příčinou léčebných efektů jeskyně na naše zdraví."
Pavlína Vaňková chodí do jeskyně preventivně, aby tu relaxovala. Užívá si jí. Několik známých ji upozornilo, že se v poslední době pořád usmívá. Bere s sebou i dva své potomky. Ti si tady hrají se solí jako s pískem a poslouchají pohádkový program pro děti. Její příbuzná, která má lupénku, si sem koupila permanentku. "Tak jsem zvědavá, jestli jí to pomůže," říká Pavlína Vaňková. "Ale i kdyby se tu jenom uvolnila a oddychla si od svých starostí, tak to podle mě vůbec není málo."
Když Václav Koza přestal kouřit, začínal každé ráno nepříjemným kašlem. V jeskyni se mu lépe dýchalo a odkašlávalo. A po několika pobytech v ní byly ranní kašle mírnější. Navíc si v jeskyni i příjemně oddychl.
"Nikdy bych nevěřila, že člověk může v jeskyni tak výrazně zregenerovat síly," říká herečka Petra Špindlerová, kterou diváci znají z role sekretářky Haničky z Rodinných pout. "Že se tu může tak uvolnit a odpočinout si." Ví o čem mluví. Chodila do jeskyně celý týden. Přicházela sem unavená po zkouškách na premiéru hry Kennedyho děti v pražském A Studiu Rubín.
Lékaři chápou pobyt v solné jeskyni jako doplňkovou léčbu zejména u chorob dýchacích cest a alergií. Může ho však absolvovat také člověk zdravý. Preventivně, třeba před obdobím chřipek. Nebo proto, aby se uvolnil a zbavil napětí, případně negativních emocí.
Provozovatelé jeskyní uvádějí, že jeden 45 minutový pobyt v jeskyni nahradí 2-3 dny u moře. Ale je to jen odhad. Efekty jeskyně jsou u každého člověka trochu jiné a mají různou dobu trvání. Je to podobné jako v případě pobytu u moře, tedy klimatologické léčby.
prof. MUDr. Jiří Homolka, DrSc.
Mnohá odborná pracoviště a lázně výrazně rozšířily své bohaté léčebné prostředky o unikátní zařízení - mikroklimatické jódové solné jeskyně. Pobyt v jeskyni pozitivně působí na široké spektrum zdravotních problémů. Není náhodou, že mnozí renomovaní odborníci zdůrazňují, že léčivé vlastnosti solných jeskyní intuitivně využívali již naši prapředci.
Obliba a široké využití solných jeskyní v Evropě má svou historii a tradici. V tomto ohledu patří prvenství solné jeskyni v polské Vieličce, kde byla vybudována solná jeskyně již v roce 1843. Obliba těchto unikátních zařízení a jejich nemalý počet je například v Německu, Izraeli, Rusku a USA. V současnosti jsou možnosti využití soli v tomto ohledu mnohem dále a při dnešní technologii se tyto solné jeskyně dají realizovat i na povrchu ve vhodných prostorách.
V podstatě rozlišujeme dva typy jeskyní - vybudované z kamenné soli nebo z mořské soli. Mořská sůl je získávána z oblastí Mrtvého, Černého a Baltského moře. Největší účinek na lidský organismus mají jeskyně, které jsou vybudovány ze solných segmentů z Mrtvého moře (Jordánsko, Izrael). Vytěžená sůl je zpracována technologicky náročným způsobem - lisováním a ohřevem bez použití jakéhokoli pojiva (lepidla). Tím si zachovává své původní chemické složení. Sůl z Mrtvého moře obsahuje mimo chloridu sodného až 55 % minerálů. Pro srovnání, kamenná sůl, kromě chloridu sodného, obsahuje pouze 3 % minerálů. Strop jeskyně je tvořen umělými krápníky. Podlaha jeskyně (vyhřívaná podlahovým vytápěním) je pokryta hrubou vrstvou krystalické soli. Celé prostředí je izolováno proti vlhku a vzniká tak hypoalergické a bakterií prosté prostředí, blízké sterilnímu prostředí operačního sálu. Jeskyně jsou navíc vybaveny germicidními lampami, které po každé 45 minutové kůře společně se zvláštním systémem větrání dokonale pročistí vzduch v jeskyni tak, že zde žádné bakterie nejsou schopny života.
Nemusíte až k moři - mikroklima Solné jeskyně je mimořádně intenzivní a připomíná přímořské oblasti. Vzduch je nasycen mikročásticemi suché soli. Sůl použitá ke stavbě těchto jeskyní obsahuje kromě chloridu sodného i další, velmi důležité minerály a stopové prvky - jód, bróm, draslík, hořčík, vápník, železo, selen. Bylo prokázáno, že tyto prvky se v jeskyních uvolňují mnohem intenzivněji než ve volné přírodě. Proto v průběhu 45 minutového pobytu vdechnete množství odpovídající třídennímu pobytu u moře. Mikročástice působí nejen na pokožku. Jejich vdechování zlepšuje funkce sliznic, zklidňuje zápaly a otoky a výrazně vylepšuje buněčnou imunitu. Jód, který má, výrazné vazodilatační schopnosti, působí i na zmírňování bolesti, zlepšuje prokrvení orgánů. Zlepšuje se také látková výměna i spalování tuků.
Pobyt v jeskyni je účinný při onemocnění dýchacích cest, astmatu, zánětech krku a nosohltanu, chronické rýmě, chřipce, angíně, onemocněních trávícího traktu. V jeskyních vybudovaných ze soli z Mrtvého moře byly zaznamenány vynikající výsledky při výskytu kožních onemocnění - alergie, psoriáza, atopický ekzém a jiné. Stejně blahodárný efekt byl zjištěn při neurózách a psychickém stresu, vyčerpanosti, depresích, nemocech krevního oběhu, ischémii a vysokém krevním tlaku.
Pobyt v solné jeskyni z pravé mořské soli jednoznačně patří k pozitivům, kterými je možné rozšířit škálu léčebných prostředků bez nejmenšího rizika pro organizmus. Léčebné kúry tedy s plnou zodpovědností doporučují přední odborníci z řad pneumologů, alergologů, pediatrů, kožních a jiných lékařů.
Prim. MUDr. Hana Zelenková, Ph.D.
Dermatovenerolog