Bezděz - hrad
Hrad Bezděz je jedním z nejlépe dochovaných raně gotických hradů v České republice. Nabízí také daleký rozhled z vrcholu tzv. velké věže. Prohlídku Bezdězu lze spojit s návštěvou státního zámku Zákupy či státního zámku Lemberk.
Hrad Bezděz je jedním z nejlépe dochovaných raně gotických hradů v České republice. Nabízí také daleký rozhled z vrcholu tzv. velké věže. Prohlídku Bezdězu lze spojit s návštěvou státního zámku Zákupy či státního zámku Lemberk.
Původní hrad, rozšířený v 16. století o renesanční zámek, se stal po bitvě na Bílé hoře majetkem slavného vojevůdce Albrechta z Valdštejna. Posledními vlastníky hradu byli Clam-Gallasové, kteří jej již roku 1801 zpřístupnili veřejnosti, Frýdlant se tak stal nejstarším hradním muzeem ve střední Evropě.
Grabštejn je původně gotický hrad ze 13. století, který byl v 16. století přestavěn na výstavný renesanční zámek. Nabízí k prohlídce zajímavosti z původních sbírek rodů, které zde sídlily. Po projití 2 nádvoří a vystoupání 86 schodů do věže je možné vidět romantický pohled na přírodní krásy hned tří zemí - České republiky, Polska a Německa.
Čtyřkřídlý zámek s dlouhou historií a bohatým stavebním vývojem nabízí návštěvníkům přes dvacet bohatě zařízených místností, které v minulosti sloužily jako reprezentační a obytné pokoje příslušníků původem francouzské hraběcí rodiny Des Fours Walderode. Mezi nejkrásnější prostory zámku patří velká knihovna s portréty majitelů a novogotická jídelna v podobě rytířského sálu. Kromě zámeckých pokojů lze navštívit také středověké sklepení, sezónní výstavu a vrchnostenskou kancelář či k zámku přiléhající anglický park.
Nejstarší historie zámku je spjata se sv. Zdislavou, jejíž tradiční světnička je zde dodnes k vidění. Dominantou Lemberku je honosný barokní sál s nástropními výjevy z třicetileté války, který byl po letech restaurování opět představen veřejnosti. Lákadlem jsou také nově otevřené prostory v přízemí (zbrojnice, salony dokumentující bydlení rodiny Liebiegů).
Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámecké pokoje jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky; většina místností také vyniká bohatou řezbářskou výzdobou. Zámek je veřejnosti zpřístupněn ve značném rozsahu, takže jeho prohlídka poskytne návštěvníkům dokonalou představu, jak se ve 2. polovině 19. století žilo na venkovském sídle bohaté šlechtické rodiny.
Bizarní zřícenina gotického hradu, založeného koncem 14. století pány z Vartenberka, se stala hlavním symbolem celého Českého ráje. Vybudování hradu na dvou strmých čedičových skaliscích učinilo z Trosek nedobytný hrad - dobýt se jej nepodařilo ani husitům. Při prohlídce má návštěvník možnost seznámit se nejen s bohatou historií hradu a jeho stavebním vývojem, ale může také vystoupat na hradní věž "Babu" či na vyhlídku pod věží "Panna". Obě místa skýtají jedinečné výhledy na široké okolí. Během července a srpna bývají prohlídky zpřestřeny ukázkami chovu a výcviku dravých ptáků.
Zákupský zámek sloužil ve 2. polovině 19. století jako letní sídlo odstoupivšího rakouského císaře Ferdinanda I. a jeho manželky císařovny Marie Anny Karolíny. Vedle nich však na zdejším zámku pobývaly i další významné osobnosti z císařské rodiny Habsburků, jako např. korunní princ Rudolf či samotný císař František Josef I. Veřejnosti jsou zpřístupněny nejen reprezentační a obytné interiéry zámku, ale i přilehlý anglický park a francouzská zahrada. Prohlídka zámeckých interiérů zařízených ve stylu druhého rokoka a vyzdobených malbami Josefa Navrátila; zámecká zahrada a park, medvědi v zámeckém příkopu; prohlídku Zákup lze spojit s návštěvou státního zámku Lemberk či státního hradu Bezděz (další hrady a zámky Libereckého kraje: Frýdlant, Grabštejn, Hrubý Rohozec, Sychrov a Trosky).