logo
Vítáme Vás v katalogu info-turistiky, ubytování a hotelových balíčku. Máme tu pro Vás mnoho možností v informacích jak o turistice, sportu, ubytování a mnoha dalších.

Čtvrtek (21.11.2024)
SVÁTEK: Albert
ZÍTRA: Cecílie

*** Informace

Lužické hory (Lužické hory, Severní čechy)

Lužické hory

 
   

 

            Lužické hory  se rozkládají v severovýchodní části Ústeckého kraje a severozápadní části kraje Libereckého, přibližně v polovině cesty mezi městy Děčínem a Libercem. Nejvyšší horou tohoto nevysokého pohoří je Luž (793 m.n.m.), která leží na samé hranici se Spolkovou republikou Německo. Dalšími známými a turisticky zajímavými vrcholy jsou Hvozd (750 m.n.m.), Studenec (736 m.n.m.) a především Jedlová (774 m) se svojí  kamennou, celkem 29m  vysokou rozhlednou,  která byla po rekonstrukci znovu zpřístupněna v roce 1993.

 

            V Lužických horách pramení říčka Kamenice i četné přítoky řeky Ploučnice, hřebenem hor prochází významné evropské rozvodí mezi Severním a Baltským mořem. Krásné smrkové a borové lesy,  na několika místech  s původními bukovými porosty, lákají k dlouhým pěším túrám. Na území Lužických hor se nachází i několik památných stromů, mezi nejznámější patří tisy u Krompachu na Českolipsku.

 

            V oblasti žije množství zvěře – jeleni, srnky, mufloni. Raritou je výskyt kamzíků, kteří sem byli  začátkem 20. století dovezeni z Alp a dobře se zde aklimatizovali. Již před více než 100 lety se místní obyvatelé snažili o zpřístupnění hor a jejich využití pro turistiku. Členové četných turistických spolků vybudovali řadu přístupových cest i vyhlídek a zasloužili se i o výstavbu několika rozhleden  (viz rozhledny).

 

            Roku 1976 byly Lužické hory vyhlášeny chráněnou krajinnou oblastí, která všem, kteří do tohoto cípu Čech zavítají, nabízí množství přírodních krás. Turisté zde najdou dobře značené trasy pro pěší výlety i cykloturistiku, obdivovatelé lidové architektury dochované roubené domy s podstávkou. Za návštěvu stojí městské památkové zóny v České Kamenici, Jablonném v Podještědí, Jiřetíně pod Jedlovou, Kamenickém Šenově a Novém Boru i množství volně přístupných hradních zřícenin (Tolštejn, Milštejn, Sokol). Milovníci technických památek jistě nevynechají jízdu historickým vlakem s parní lokomotivou, který o letních víkendech vozí zájemce z České kamenice do Kamenického Šenova, či návštěvu starého dolu, hornické naučné stezky a hornického muzea, které byly zpřístupněny roku 1999 u bývalého hornického městečka Jiřetína pod Jedlovou.

 

            Do zajímavých míst v Lužických horách se lze dostat nejen po značených turistických cestách, ale také prostřednictvím naučných stezek, o jejichž vyznačení se postarala Správa CHKO Lužické hory. Východní částí Lužických a Žitavských hor (SRN) probíhá trasa mezinárodní naučné stezky „Lužické a Žitavské hory“ (2001). Naučná stezka o délce 31 km provede turisty po linii geologické poruchy zvané lužický přesmyk. Druhá naučná stezka „Okolím Studence“ (2002) byla vyznačena v západní části chráněné oblasti. Stezka je tématicky zaměřena především na lesy Lužických hor, říční a lesní ekosystémy a význačné geomorfologické útvary. Po obvodu rašelinné louky na Brazilce nedaleko Dolní Světlé prochází naučný  okruh „Obnova mokřadů na Brazilce“ dlouhý 0,75 km.